Przejdź do treści

O KINIE

Kino Studyjne LUNA pod skrzydłami MIK

Od 2014 roku właścicielem i administratorem warszawskiego Kina Luna jest Mazowiecki Instytut Kultury. Od 2025 roku Mazowiecki Instytut Kultury samodzielnie prowadzi kino. W tym celu przeprowadzono niezbędne prace remontowe i adaptacyjne. Charakter miejsca nie uległ jednak zmianie.

W Kinie Luna są organizowane przeglądy i festiwale filmowe, spotkania autorskie, zajęcia edukacyjne czy pokazy i seanse filmowe w formule kina studyjnego.

Luna należy do Sieci Kin Studyjnych.

HISTORIA KINA

Budowę Luny zaczęto w pierwszej połowie lat 50. i zakończono w 1962 roku. Kino wkomponowano w jeden z bloków MDM-u zajmujący niemal cały odcinek Marszałkowskiej, pomiędzy Placem Zbawiciela a Trasą Łazienkowską. Nieco monotonnej elewacji budynku lekkości dodaje, górująca nad trasą, okrągła wieżyczka zwana gloriettą. Wejście do kina ulokowano od strony ulicy Marszałkowskiej. Dwie sale kinowe znajdują się w podwórku i są częściowo osadzone pod ziemią, zaś wyjścia skierowano na tylną uliczkę. Układ przypomina Kino Wisła na Żoliborzu, które również jest częścią bloku i powstało w tym samym czasie.

Budynek kina Luna formą i stylistyką kontynuuje koncepcję socrealistycznej zabudowy wzdłuż Marszałkowskiej. „Lunę” otwarto 22 lipca 1962 roku, w dzień Narodowego Święta Odrodzenia Polski (święto zniesiono w 1990 r.). 22 lipca, zazwyczaj z ogromną pompą i w asyście najważniejszych osób w państwie, oddawano najważniejsze inwestycje takie jak trasa W-Z, Pałac Kultury i Nauki czy Stadion Śląski w Chorzowie.

Otwarcie „Luny” miało znacznie bardziej kameralny charakter. Ze względu na sezon urlopowy oraz upalną pogodę tłumów nie było. Podczas seansu inauguracyjnego wyświetlono film „Miłość i gniew” brytyjskiego reżysera Tony’ego Richardsona. Fakt wybrania filmu zachodniego zamiast polskiego bądź radzieckiego może zaskakiwać. Mimo że dystrybucja oraz produkcja filmów podlegała cenzurze, na ekrany dopuszczano dzieła zachodnie, chociaż zwykle z dużym opóźnieniem oraz te uznane za mniej kontrowersyjne.

Relację z otwarcia „Luny” zamieszczono w miesięczniku „Stolica”. Redaktorzy odnotowali, że „nowe kino ma dwie sale — jedną utrzymaną w tonach szaroniebieskich, drugą — w pomarańczowych, o łącznej ilości 786 miejsc. I na koniec rzecz w Warszawie niecodzienna: „Luna” ma tak dobrą wentylację, że w pierwszym dniu niektórzy z widzów nawet trochę marzli”.

Archiwalny artykuł o Kinie Luna – KINOTECHNIK, nr 169 (8), wrzesień1962r.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Kino Studyjne LUNA przejdzie kompleksową przebudowę. W październiku podpisano umowę na opracowanie pełnej dokumentacji projektowej przebudowy obiektu, która umożliwi stworzenie nowoczesnego, przyjaznego a przede wszystkim dostępnego kina.

Dokumentację przygotowała firma Sound and Space sp. z o.o., a jej realizacja potrwa ok. 19 miesięcy – do czerwca 2027 roku. Inwestorem jest Mazowiecki Instytut Kultury, jednostka Samorządu Województwa Mazowieckiego. Modernizacja stała się możliwa po wykupie brakującej części nieruchomości (hol i część biurowa) od Agencji Mienia Wojskowego za 3,7 mln zł.

Kino LUNA, po ponownym otwarciu w marcu 2025 r. cieszy się dużą popularnością. Remont ma zapewnić widzom lepszy komfort i wzmocnić rolę LUNY jako ważnego centrum kultury filmowej na kolejne lata. Dla Mazowieckiego Instytutu Kultury duże znaczenie ma zapewnienie dostępności architektonicznej kina dla zróżnicowanych grup użytkowników.

fot. A. Stawinski